Divne vijesti iz svijeta medicine stižu za sve ljude koji pate od kardiovaskularnih bolesti. Konačno je osmišljena terapija koja će našem najvažnijem organu pomoći da se oporavi, čak i ako je došlo do srčanog zastoja.
Milioni ljudi širom planete žive sa značajno oslabljenom srčanom funkcijom i srčanim zatajenjem, stanjima za koje do sada nije bilo lijeka. Ali, sada je tim naučnika s Oxforda i UCL-a pokrenuo revoluciju u kardiologiji koja će promijeniti sve!
Oni su osmislili tretman koji će podstaći srce da se, nakon infarkta, zacijeli i oporavi kao od šale! Iako ovo zvuči kao naučna fantastika, uz pravi podsticaj, srčani mišić može vrlo brzo da se obnovi sam od sebe, i to na prirodan način.
Akademski stručnjaci sada rade na ubrzavanju ovog procesa, pomoću jednog proteina, a očekuju da će njihovo otkriće dovesti do potpuno nove generacije lijekova za kardiovaskularna oboljenja.
Čisto da pojasnimo, do zastoja srca najčešće dolazi nakon infarkta miokarda, kada srce postaje sve slabije i nesposobnije da “pumpa” krv kroz organizam. Nažalost, četvrtina pacijenata koji su dobili dijagnozu oslabljene srčane funkcije premine u roku od pet godina, a zaista je malo medikamentoznih tretmana ili operacija koje mogu da uspore ili zaustave ovaj degenerativni proces.
U svojim eksperimentima u laboratoriji, naučnici su otkrili da nakon srčanog udara srce prirodnim putem krene da zacjeljuje i da izgrađuje nove limfne sudove, koji su ključni za transport mrtvih ćelija i bakterija, a samim tim i reparaciju srca. Međutim, prirodno je ovaj proces toliko spor, da najčešće ne dođe do opravka dok ne bude kasno za ostatak organizma.
Ipak, ovaj proces je moguće ubrzati uz malu pomoć proteina po imenu VEG FC. Naučnici se nadaju da će, na osnovu dosadašnjih nalaza, vrlo brzo uspjeti da razviju proteinsku terapiju koja bi podstakla srce da se u potpunosti oporavi u što kraćem roku.
– Dokazali smo da kod pacijenata koji su doživjeli srčani udar, uz pravi stimulans, može da dođe do fantastičnih rezultata. Pomoću ovog proteina aktivira se limfni sistem koji tjera srčani mišić da se zacijeli. Pritom da sva načinjena šteta od infarkta bude svedena na minumum, a da se funkcija pumpanja krvi u značajnoj mjeri poboljša – rekao je oksfordski profesor Pol Rajli.
Njegova kolegica sa UCL-a, Linda Kloc, smatra da dobijeni nalazi o važnoj ulozi limfnog sistema predstavljaju ogroman i uzbudljivi korak u budućnosti regenerativne medicine, koji će omogućiti otkrivanje mehanizma kako da se, nakon traume, zacijele i drugi organi.