Put prema održivom i uspešnom lečenju biće dug
Karc*nom je naziv za zloćudnu novotvorinu (zloćudni tumor ili r*k) čije su tumorske ćelije porekla epitelnih ćelija.
Karc1nom nekog organa nije isto što i rak nekog organa, iako je kod mnogih organa karcinom najčešća vrsta r4ka (zloćudne novotvorine, zloćudnog tumora) koja zahvata neki organa.
Epitelne stanice su rasprostranjene u čitavom telu tako da se k4rcinom može javiti u mnogim organima.
Naučnici iz Amerike su otkrili mehanizam koji stanicama r4ka dojke omogućuje svojevrsno stanje mirovanja u udaljenim organima u telu, da bi se nakon višegodišnje ‘hibernacije’ ponovno pojavili u smrt0nosnom metastatskom obliku.
Zahvaljujući eksperimentima obavljenim s ljudskim stanicama na laboratorijskim miševima ustanovili su da se onesposobljavanjem tog mehanizma, uz pomoć lekova ili genskom manipulacijom, mogu onesposobiti i stanice r4ka te sprečiti sposobnost njihovog daljnjeg širenja.
Otkriće obećava kada je posredi razvoj terapija za borbu protiv r4ka dojke, smatraju američki naučnici.
Podsećaju da je oko 90 posto sm*ti od karcinoma dojke posledica metastatskog r4ka u IV. stadiju koji se obično proširi na udaljene organe i kao takav nije u potpunosti izlečiv, nego postaje oblik hronične bolesti koji je potrebno sistematično i kontinuirano lečiti te držati pod kontrolom.
Naučnici su pokušali shvatiti na koji se način stanice r4ka uspevaju “pritajiti”, ponekad i decenijama, i što je tačno okidač za njihovo ponovno aktiviranje.
– Rezultati našeg istraživanja upućuju na to da ćelije r4ka dojke uspevaju preživeti i dugo se pritajiti kod pacijentkinja koristeći stanični proces poznat kao mehanizam autofagije, osnovni mehanizam razgradnje ćelijskih komponenti, preciznije nepotrebnih ili disfunkcionalnih staničnih delova pomoću lizosoma, ćelijskih organela – objasnio je suautor istraživanja Kent Hunter, naučnik na Državnom institutu za r4k u Bethesdi.