Ovo drvo je poreklom iz srednje Azije, a u Evropu je stiglo u srednjem veku. Na ovim prostorima je ima u izobilju
Mnoge biljke koje rastu na ovim prostorima nisu toliko poznate po lekovitim svojstvima, samo zato što se mahom upotrebljavaju za neke druge, industrijske svrhe. To je slučaj i s belim dudom. Ovo drvo se koristi za građu, a plod za ishranu svilenih buba, ali njegove bobice su veoma zdrave i pomažu kod mnogih teških bolesti, među kojima su i dijabetes, srčane bolesti pa čak i tumori.
Beli dud sadrži organske kiseline, obilje vitamina C, karotin, pektin, vlakna, invertovane šećere, smolu… Ovi aktivni sastojci pomažu kod upala krajnika, za tretiranje kašlja, groznice, proliva, glavobolje i raznih upala.
Takođe je bogat i antioksidansima, a njegovom redovnom upotrebom znatno se smanjuje holesterol u krvi, pa na duge staze pomaže i kod srčanih bolesti. Koristi se i kao narodni lek protiv dijabetesa tipa 2, jer njegov list sadrži supstance koje normalizuju nivo šećera u krvi.
Studija sprovedena na Univerzitetu u Teksasu otkrila je da bobice belog duda sadrže i resveratrol, prirodni fenol koji je delotvoran u borbi protiv nekoliko vrsta tumora i srčanih bolesti.